Vím, co mi sluší.

Vím, co mi sluší.

Pokaždé, když přemýšlíme nad tím, co si obléknout a chceme si s výsledkem trochu pohrát, řešíme otázku barev. 

Barvy mají velikou moc. Ovlivňují, jak se cítíme a jak nás vnímají ostatní. Umí zdůrazňovat a vytvářet dynamiku, jako i schovávat nedostatky a uklidňovat. Každému z nás přitom bude slušet něco jiného, podle tónu pleti, barvy vlasů apod.. Otázkou výběru vhodné palety barev pro každého se zabývá tzv. typologie barev. 

Porozumění barvám se může zdát trochu jako věda, ale základy nejsou vůbec složité, a když víme, co děláme, výsledek se vždy dostaví.

Jak barvy vnímáme je do velké míry individuální záležitostí našeho zraku a mozku, na druhou stranu existují jednoduché teoretické principy, které shrnují, jak barvy a proč barvy fungují na každého z nás podobně. 

Co je to vlastně barva

Barva není věcí fyzickou, ale fyzikální. Jde o pouhou veličinu vlnění světla. To jakou barvu vidíme, závisí na průhlednosti objektu, do kterého se promítá, na okolním světle a dalších barvách, ale také na našem vlastním vnímání. 

Základní spektrum barev je tvořeno z 12 odstínů, které jsou podle svých vztahů řazeny do tzv. barevného  kruhu.

ROZDĚLENÍ BAREV  

Barvy se dělí podle „důležitosti“ – ne že by některé barvy byly v životě méně důležité ☺, ale bez základních (primárních) barev by nemohly vzniknout barvy sekundární.

Primární barvy jsou základem celého barevného kruhu, jsou to jediné barvy, které nelze vytvořit smícháním jiných barev. Naopak jejich smícháním získáváme postupně další a další barvy – sekundární a terciární.

Neutrální barvy

Jedná se o barvy, které nenajdeme v barevném kruhu. Zpravidla bývají spíše tlumené a můžeme si pohrát s různými odstíny. V základu se ale jedná o univerzální barvy, které nejsou nijak rušivé a je snadné je kombinovat – proto jsou to barvy neutrální :). Konkrétně se bavíme třeba o černé, bílé, šedé, hnědé, béžové, námořnické modré… Jsou nadčasové a nejspíš nikdy nevyjdou z módy.

Odstíny barev

Barevný kruh se skládá ze dvanácti základních odstínů, se kterými lze dále pracovat pomocí ubírání/přidávání sytosti, jasu a kombinováním různých odstínů. 

Sytost je určena tím, kolik daná barva obsahuje základního pigmentu. Ubíráním sytosti vznikají pastelové odstíny, které jsou silně tlumené bílou nebo šedou barvou. To z nich dělá jemné a ne tolik výrazné barvy. Naopak ničím netlumená barva je sytá a jasná, jedná se o tzn. “čistý tón”. To jsou barvy ve své nejintenzivnější podobě, v plném jasu. Jas určuje množství světla, které daná barva odráží. Tmavé barvy větší část světla pohltí a přemění na teplo, světlé barvy naopak světlo odráží. 

Teplota barev

Důležitým faktorem je také teplota barev. Podvědomě totiž působí na naši psychiku. Výběrem vhodné teploty barvy můžeme ovlivnit, jak působíme na ostatní.

Teplé barvy v nás vyvolávají hřejivé, vlídné pocity, neboť obsahují žlutý podtón, který nám podvědomě evokuje slunce a oheň. Patří mezi ně červená, žlutá a oranžová, nebo třeba i světlejší zelená. 

Studené barvy mají modrý podtón a tak „ochlazují“ jakoukoliv plochu, na které jsou použity (outfit, stěna pokoje…). Patří mezi ně modrá, fialová, tmavě zelená.

Kombinace barev

-komplementární
-monochrom
-analogická
-neutrální barvy

Při kombinování barev je důležité mít jasno v tom, jaký efekt chci vyvolat, jak chci působit. Existuje mnoho způsobu, podle kterých k sobě můžeme ladit barvy. Pokusím se stručně shrnout ty nejznámější a nejdůležitější z nich.

Komplementární barvy

Můžeme je také znát pod pojmem doplňkové barvy. Jsou to barvy, které leží na opačné straně barevného kruhu/spektra a vytváří ostrý kontrast. Komplementární barvy používáme, když chceme dosáhnout výrazného barevného vyjádření. Často se jedná o dobře známé a odzkoušené kombinace, např. modrá s oranžovou, či žlutá s fialovou. Protichůdné barvy se skvěle doplňují nejen vizuálně, ale i svým působením na člověka. Jde o kombinaci teplé a studené barvy, vzniká zde tedy jakási vyváženost všech aspektů. 🙂 

Barvy nemusí být vždy syté, stejný princip můžeme aplikovat v barevném kruhu s tlumenými, či pastelovými barvami.

Kombinace analogických barev


Při této kombinaci využíváme barvy a odstíny ležící na barevném kruhu vedle sebe. Dosáhneme tak minimálního kontrastu. Tato kombinace působí spíše nevýrazným dojmem a je vhodná, když máme náladu na tlumené barvy, ale nechceme zůstat u jedné.

Monochromatická kombinace

Při tomto schématu využíváme pouze různé odstíny jedné barvy. Tato kombinace nabrala v poslední době na popularitě. Není se čemu divit – kombinování v tomto stylu je jednoduché, ale velmi efektní; působí upraveně a stylově, ale není to vůbec „nuda“, i když jde o jednu a tu samou barvu. Lidské oko není přehlceno mnoha barvami, ani extrémním kontrastem.

Neutrální kombinace

Jak už bylo zmíněno výše, jedná se o tlumené, zemité odstíny. Můžeme je kombinovat mezi sebou, pokud nechceme moc riskovat. Pokud chceme outfit oživit, doporučuje se přidat k neutrální barvě nějakou sytější, outfit zvýraznit zajímavým střihem či vzorem, nebo přidat výrazný doplněk.

Jak na nás barvy působí?

-psychologie, význam jednotlivých barev

Každá barva na nás působí jinak. Tohle je samozřejmě velmi individuální, ale nyní budeme vycházet z obecných vlastností vyvozených z psychologických experimentů. 

Modrá – stabilita, harmonie, klid, mír a důvěra.

Fialová – tajemnost, spiritualita, duchovno, srdečnost vycházející ze sloučení protipólů červené a modré.

Červená – odvaha, akce, vášeň, nebezpečí, vzrušení, horko a energičnost.

Žlutá – štěstí, optimismus, léto, ale i varování, symbolizuje moudrost a inteligenci.

Zelená – růst, plodnost, zdraví, štědrost, evokuje rozdávání lásky a motivuje.

Tyrkysová – spojuje modrou a zelenou a jejich vlastnosti, evokuje čistotu, uklidňuje, povzbuzuje sebevědomí a fantazii.

Hnědá – trpělivost, spolehlivost, stabilita, hospodárnost.

Oranžová – kreativita, dobrodružství, nadšení, úspěch a vyváženost.

Černá – síla a tajemno, elegance, důmyslnost, propracovanost, ale i zlo a smutek.

Bílá – čistota, nevinnost, perfekcionismus, zvětšuje a rozjasňuje prostor.

Barevná typologie

Existuje metoda, díky které můžeme přijít na to, jaké barvy nám nejvíce sluší. Této metodě se říká “barevná typologie”. Pomocí přirovnání k ročním obdobím a jejich barvám získáme přehled o tom, jaké barvy volit nejen do svého šatníku, ale třeba také při výběru make-upu a doplňků. 

Při zkoumání naší osobní barevné typologie se bere v potaz odstín pleti a jak snadno se opálíme, naše barva vlasů a barva očí. Dle těchto atributů snadno posoudíme, zda-li jsme světlý, nebo tmavý typ – toto nám pomůže při dalších krocích v hledání těch “našich” barev.

Máte-li bledší pleť a světlé vlasy, jste světlý typ, a pokud jste tmavovláska se snědší pletí, jste samozřejmě tmavý typ. Na hranici “někde mezi” se nachází zrzky.

Pokud si nejste jistá, požádejte o radu kamarádku, či rovnou profesionální vizážistku.

Jaký jsem tedy typ?

Pokud máte světlé až plavé vlasy, modré či zelené oči a slunce vám v létě na tváři kreslí pihy, tak patříte mezi jarní typ. Vybírejte si tedy takové barvy, jaké s sebou přináší jaro – jemné a pastelové, například “baby blue”, “baby pink”, béžová, meruňková, tyrkysová… 

Naopak nejméně se k vám hodí křiklavé, výrazné barvy.

Máte jemnou, světlou pleť s chladným podtónem, modré/zelené/oříškově zbarvené oči, vaše rty zdobí narůžovělý odstín a vlasy plavá až hnědá barva? Snadno se opálíte do zlatavě hnědé? Pak nejspíš spadáte do kategorie letní typ. Ženy tohoto typu bývají často označovány za “šedé myšky”. Nic si z toho nedělejte! Správnými barvami můžete podpořit svou přirozenou krásu a vystoupit z davu. ☺ Pomůžou vám chladné, pudrové tóny s modrým podtónem, např. namodralá růžová, vínově červená, starorůžová. Pokud to jde, vyhněte se černé, odstínům hnědé a křiklavým, neonovým barvám.

Teplá, světlá pleť, která se pomalu a ne příliš dobře opaluje, hnědé až rezavé vlasy, oči teplých barev (zlatohnědé, jantarové, zelené, oříškové…) ale také modré, tyrkysové či olivové, a případně i tvář posetá pihami – to vše jsou atributy žen podzimního typu. Pro vás jsou tady všechny zemité, podzimní barvy (lahvově zelená, khaki, cihlová, rezavá, teplá meruňková,…), ale také zlatá, lososová či petrolejová. Vyvarujte se chladným, barvám s modrými podtóny a také těm  křiklavým.

Posledním typem je zimní. Ne nadarmo se ženám spadajícím do této kategorie přezdívá Sněhurky. Porcelánová pokožka, “průhledné” tváře, rudé rty, tmavé vlasy, žádné či jen velmi mírné opálení. Pokud jste se v popisu poznala, tak se k vám nejvíce hodí chladné, jasné a čisté barvy, jako např. ledově modrá, růžová, šedá, jasně červená, dále třeba také stříbrná, sněhobílá či smaragdová. Oranžové a hnědé odstíny přenechejte raději zástupkyním podzimního typu. ☺

Jak tedy vybrat tu správnou barvu?

Ačkoliv existuje spousta teorií a návodů, které vám mohou pomoci v hledání těch správných barev přímo na míru, na konci tu největší roli hrají vaše vlastní pocity. Ať už se rozhodnete následovat jakoukoliv metodu a posuzovat barvy podle barevné typologie či psychologie, nezapomeňte do svého života zařadit hlavně to, v čem se cítíte nejlépe a dělá vám to radost. A to platí ve všech oblastech, nejen u barev. ☺

Zdroje:

https://www.enii-nails.cz/nase-clanky/barevna-typologie/

https://www.nivea.cz/tipy-rady/pece-o-plet/barevna-typologie

https://www.sibera-servis.cz/glossary/primarni-barvy/

https://www.gjb-spgs.cz/media/cache/file/e4/barva.pdf

https://lenkadoleckova.cz/blog/zaklady-teorie-barev-i-jak-barvy-ovlivnuji-emoce-lidi

https://www.estav.cz/cz/1746.teorie-barev-michani-a-modely-barev

https://www.enii-nails.cz/nase-clanky/barvy-a-jejich-pouziti/

https://www.cirkumo.cz/barva-jako-nastroj-designera-2/