CO S NEPRODEJNÝM OBLEČENÍM?

Ideální stav by byl takový, že nám žádné neprodejné oblečení nezůstává. Ale to není realita. Z procesu třídění nám zůstává oblečení, které se k prodeji nehodí. Je poškozené nebo příliš staré na to, aby si ho měl zájem někdo koupit. Protože je pro nás důležitá udržitelnost hledáme stále cesty, jak s tím oblečením zodpovědně naložit. Podívejme se nyní pod pokličku toho, jaké jsou vlastně všeobecné možnosti toho, co se v ČR s nepotřebným oblečením děje.

  • RECYKLACE?

Pokud bychom si pod recyklací oblečení představili proces, který z bavlněného trika vytvoří opět vlákno, které by mohlo být použito znovu pro výrobu látky, pak musíme konstatovat, že takové technologie v současné chvíli neexistují.

Ačkoliv se stále zvyšuje množství projektů, které se těmito aktivitami zabývá, procento takto zpracovatelných kousků je velmi nízké, zatímco absolutní množství odpadu stále roste.
Zároveň tam, kde existuje technologický postup, jak “rozcupovat” textil a vyrobit například výplň do autosedaček, jsou požadavky na kvalitu takto vzniklého recyklátu velmi vysoké. A secondhandové oblečení je nesplňuje z důvodu hygienických, kvůli neznalosti materiálu i kvůli potiskům, zipům, knoflíkům apod.

Řešení?

Nejlepší je, když odpad VŮBEC NEVZNIKNE

V odstavcích výše jsme se snažili nastínit, že problematika nepotřebného oblečení je komplexní a neexistuje jednoduché, přímočaré řešení.
Přitom množství námi koupeného a odloženého oblečení každý rok roste.

Proto, podobně jako s plasty, nezbývá konstatovat, že nejlepší je, když odpad vůbec nevznikne.
Situaci můžeme pomoci tak, že budeme nakupovat oblečení, které je již v oběhu – které odložil někdo jiný. A zároveň budeme pravidelně třídit vlastní skříň a posílat dále kousky, které nenosíme, aby je stihl unosit ještě někdo jiný dříve, než se kvůli únavě materiálu nebo změnám trendů stanou nenositelnými.

A JAK TO TEDY DĚLÁME MY?

Hledáme stále nové cesty, jak lze oblečení využít. A protože se snažíme být v našich aktivitách zodpovědní a důslední představuje to pro nás velké množství práce.
Cítíme ale zodpovědnost za oblečení, které jsme dostali a záleží nám na tom, aby se z něj nestala hora odpadu na předměstí afrických měst.

Podstatou všeho je důkladné třídění, které mají na starost dámy na našem skladu. Oddělují oblečení: